پرتره های بازیافتی                                                                                 
 
   ۱۶ تا ۲۱ آذر ۱۳۹۷
  
   محمدمهدی صداقت
 
       

بیانیه

محمدمهدی صداقت در سال 1366 چشم به جهان گشود. فرزند چهارم خانواده. از کودکی علاقه ی وافری به نقاشی در خود احساس کرد، و قلم در دست گرفت. در 7 سالگی بصورت خود جوش شروع به کشیدن کمیک استریپ های تخیلی نمود. سالها بعد محمدمهدی پایان نامه ی فوق لیسانس خود را با موضوع کمیک استریپ نگارش نمود. در خلال این سالها بطور جدی در حوزه موسیقی و تصویر نیز فعالیت نمود که از نتایج شاخص آن می توان به مجری گری برنامه جوان امروز در شبکه یک سیما و آهنگسازی و نوازندگی اولین آلبوم موسیقی خود: "4سیم" اشاره نمود. نمایشگاه حاضر دومین تجربه ی نمایشگاه انفرادی او در سال جاری بوده و وی در حال حاضر مشغول ضبط دومین آلبوم موسیقی خود می باشد.
ایده ی پرتره های بازیافتی از حدود یکسال قبل در ذهن محمدمهدی صداقت شکل گرفت. او در این باره این چنین می گوید:
"از حدود یکسال قبل جمع شدن مقدار قابل توجهی کاغذ های رسید خرید در کیف پولم توجه مرا به خود جلب کرد. هر هفته تعداد زیادی کاغذ فاکتور را از کیف پولم به سطل آشغال می ریختم و عذاب وجدان داشتم زیرا با خود می پنداشتم تمام این ها کاغذ هستند و برای تولید آن ها مانند کاغذ های دیگر "درخت" قطع شده است. مدتی بصورت تفریحی روی بعضی از فاکتورها نقاشی می کشیدم و برایم جالب بود، تا اینکه تصمیم گرفتم آنها را جمع نمایم و از چسباندن آنها به یکدیگر ورق های کاغذ بزرگــتر ایجاد کنم. کم کم دوستان و آشنایان نیز از این قصد من مطلع شدند و برایم فاکـــتور جمع می نمودند. نقاشی روی این کاغذ ها در عین لذتبخش بودن بسیار دشوار نیز بود زیرا کاغذها بسیار نازک هستند و در اثر کوچکترین اشتباه پاره می شوند." 
نمایشگاه حاضر مشتمل بر هجده اثر بوده که برای ارائه انتخاب شده اند. پیام این مجموعه به سراسر جهان این است که روزانه میلیونها عدد از این فاکتورها تبدیل به زباله می شوند در حالیکه با تکنولوژی موجود هیچ نیازی به ارائه ی آن ها نیست. همان طور که مبلغ یک خرید می تواند بصورت آنلاین پرداخت شود، ارائه ی رسید نیز می تواند به صورت آنلاین انجام شود. اینگونه می توان به طور قابل توجهی در مصرف کاغذ صرفه جویی نمود و درختان بیشتری را از خطر قطع شدن در زمین نجات داد.
"پرتره های بازیافتی" زباله را به هنر تبدیل کرده است. تا به ما یادآوری کند، می توانیم در آنچه آن را زباله می نامیم تجدید نظر کنیم.

  

تهران،چهارراه ولیعصر،ضلع جنوبی پارک دانشجو،کوچه شیرزاد شرقی،پلاک10|66709185|تمامی حقوق سایت محفوظ می باشد.